Contador o vyhraní Tour de France a Olympijských hier

Španielsky cyklista Alberto Contador si po náročnej sezóne užíva zaslúžený oddych v svojom rodnom meste Pinto v Španielsku. Do začiatku sezóny ešte ostávajú zhruba dva až tri mesiace a tak sa jazdec dovtedy môže naplno venovať svojej rodine i rozhovorom.
V jednom rozhovore pre Guardian Contador priznal, že uplynulá sezóna bola preňho zatiaľ tou najťažšou v kariére, a to je pre sedemnásobného víťaza Grand Tour čo povedať. Španiel spätne vníma jej zložitosť najmä z hľadiska dvojitého zamerania na Giro d’talia a potom Tour de France. Nakoniec sa mu podarilo vyhrať iba prvé z nich, talianske Giro. Jeho únava je ale pochopiteľná – sústredenie na výhru v takých dvoch náročných pretekoch si žiada nielen fyzickú silu ale aj neskutočné pevné mentálne sústredenie a odvahu. Teraz si po skončení sezóny môže na chvíľu oddýchnuť a znovuzískať energiu na ďalší ročník.

Alberto Contador
Začiatky Contadora
Contador na budúci mesiac oslávi svoje 33. narodeniny, čo znamená, že jeho telu ostávajú rok alebo dva pretekania na maximálnej úrovni. Jeho narodeniny zároveň značia 19 rokov od nasadnutia na prvý bicykel. Cyklista si jasne spomína na svoje začiatky. Vo veku 14-tich rokov zdedil svoj prvý bicykel od staršieho brata Francisca, a rovnako tak aj cyklistické oblečenie.
Jeho skorým vzorom bol skôr taliansky cyklista Marco Pantani a nie Španiel Miguel Indurain, ktorý vyhral Tour de France päťkrát. Zhodou náhod, Indurain a Pantani sú poslední cyklisti, ktorým sa podarilo získať double – vyhrať Giro aj Tour de France v ten istý rok.
Španiel nebol spočiatku veľmi zdatný po technickej stránke a bolo obtiažne vyhrať celé preteky. V čom však vynikal boli stúpania. Tam mladý Contador nemal problém poraziť konkurenciu a vždy vyhrával horské prémie.

Alberto Contador s ocenením
Vyhliadky na 2016
Contadorova minulosť toho nepochybne skrýva celkom veľa, avšak na konci kariéry sa je lepšie sústrediť na zostávajúce trofeje. Neúspešné Giro-Tour double z minulého roku by chcel cyklista v 2016 nahradiť výhrou Tour de France a potom účasťou na Olympijských hrách (tu nie je výhra až tak dôležitá). Ak by sa odohral takýto scenár, tak Contador by mohol s ľahkým srdcom zavesiť cyklistiku na klinec a pokojne ukončiť svoju dlhodobú kariéru.

Od roku 2015 Contador závodí po boku nového majstra sveta, Petra Sagana, a preto dúfajme, že dvojici sa bude v novom roku pretekať nad očakávania dobre. Výkon a snahu jazdcov bude možné sledovať napríklad na: http://extra.bet365.com/news/sk/cyklistika. Tam sa okrem iného dozviete výsledky z pretekov a ich reportáže.

sk_SK