Cykloturistika z Námestova cez sedlo Hliny a späť

Ak radi sedíte na bicykli a hľadáte peknú cykloturistiku na Orave, tak je určite jednou možnosťou trasa z Námestova. Nejedná sa o klasický okruh, skôr sa dostanete na jedno miesto a potom viac-menej tou istou cestou späť. Táto trasa je však zaujímavá tým, že sa trošku vybočí na pár miestach z priameho smeru a ide sa trošku inak, aby ste si vychutnali krásy Oravskej prírody.

Začína sa v Námestove, teda v nadmorskej výške 614 m.n.m. Vydáte sa severne, smerom na Zubrohlavu. Na tejto trase prejdete cez Klin rázcestie až sa dostanete na Zubrohlavu, odkiaľ sa vydáte smerom na Rabču. Doteraz bola trasa viac-menej po rovinke, ale od Zubrohlavy nasleduje mierne stúpanie. Z výšky 620 m.n.m. miernym stúpaním urobíte prevýšenie 60 metrov až dostanete do 680 m.n.m. pri zastávke Rabča rázcestie II.

Z tohto bodu nasleduje prudké stúpanie. Na relatívne krátkom úseku, urobíte prevýšenie 100 metrov, kedy sa cez Slanú vodu dostanete na vrchol Vožnovec, ktorý má výšku 784 m.n.m. Z tohto kopca si vychutnáte nielen výhľad na krásnu prírodu ale hlavne zjazd. Nasleduje totiž úsek, kedy vás čaká 7,6 kilometrov dolu kopcom. Z Vožnovca sa cez Kohútovú spustíte až do Oravskej Polhory.

Vytúžený zjazd z Vožnovca si však vypýta svoju daň. Získaná nadmorská výška, ktorú však necháte za sebou a zjazdom by sa hodila pri ďalšom stúpaní, ktoré nasleduje. Z Oravskej Polhory sa cez Bielu Farmu vydáte smerom na sedlo Hliny. Nakoľko sa oravská Polhora nachádza v nadmorskej výške okolo 700 m.n.m., tak vás do sedla čaká ďalšie, viac ako 100 metrové prevýšenie. Avšak potom si po vyšliapaní vychutnáte nielen výhľad z 810 m.n.m., ale aj dobrý pocit z dosiahnutia cieľa svojej bicyklovačky.

Sedlo Hliny sa tak stáva možným cieľom vášho výletu. Po načerpaní síl a odpočinku, ktorý môže mať viacero foriem sa vyberiete naspäť rovnakou trasou. Takže vás čaká zjazd dolu do Oravskej Polhory. Výhodou tejto trasy je, že ak nie ste zdatný cyklista, tak si môžete pomôcť viacerými skratkami, kedy napr. Vožnovec obídete. Je možnosť vyhnúť sa mu obidvoma smermi tejto trasy, záleží len na vašej chuti, alebo časovom pláne.

Picture2

Ak ste športovec nielen aktívny, ale aj radi tipujete, tak aktuálne výsledky rôznych športových podujatí, nielen cyklistických pretekov a súťaží vám ponúkajú viaceré stávkové kancelárie a internetové portály, kde si hravo nájdete svoju obľúbenú športovú rubriku.

Celá trasa meria 52,1 kilometra. Ak sa nevyhnete vrchom sa pekne všetky vyšliapete, tak spravíte prevýšenie 202 metrov. Trasa je orientovaná skôr na horské, trekové a krosové bicykle, nakoľko viacero úsekov vedie po horšej vozovke, prípadne lesnej ceste.

sk_SK