Jaskyniari sú pohoršení nad fotkou Chrisa Sharmu

Jaskyniari sú pohoršení nad fotkou Chrisa Sharmu

Jedna zo spoločností vyrábajúca rôzne typy športového oblečenia si u jaskyniarov poriadne zavarila. Reč je o športovej značke Prana, ktorá schytala poriadnu dávku kritiky kvôli jednej z fotografii v ich najnovšom jarnom katalógu. Je na nej slávny lezec, Chris Sharma, ktorý sa šplhá po krehkej formácii v španielsku, ktorá je vlastne súčasťou podzemnej jaskyne.
Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chris sharma

V žabkách po krasoch

Sharma na spomínanej fotke lezie na krasový útvar niekde hlboko v jaskyni. Nemá pri tom na sebe prilbu ani žiadne bezpečnostné prvky – je len v tričku, krátkych nohaviciach a žabkách. Takáto fotografia (ktorá už bola zo stránky odstránená) už od začiatku sľubuje komplikácie a Sharmovi zostáva veriť, že fanúšikovia si stále radi podajú športové tipy na jeho výkon na riadnych stenách. Nasledoval totiž nepríjemný scenár. Napriek tomu, že spoločnosť Prana fotografiu hrdo umiestnila na sociálne siete s otázkou, či Sharma dokáže liezť aj v tmavej jaskyni a so “žabkami” na nohách (na otázku si firma aj sama kladne odpovedala), svojím unikátnym nápadom nenadchla Národnú speleologickú spoločnosť. NSS je skupina ľudí, ktorá sa zo všetkých síl snaží o objavovanie a ochranu jaskýň. A práve pre nich fotka znamenala viac ako pre všetkých ostatných – asi preto, že pred sústredením sa na kvality profesionálneho športovca uprednostnili zameranie sa na samotnú jaskyňu.

Jaskyne sú príliš krehké

Jaskyne predstavujú ekologicky bohaté oblasti, ktoré sú domovom rozličným formám života a biologickým procesom, ktoré sa rozvíjajú tisícky rokov a sú neustálym objektom vedeckého skúmania. Sú tiež extrémne krehké. Objavy, vedecké štúdie, rekreačná hodnota, príležitosť vzdelávať sa či zásobáreň čistej vody. Aj toto všetko jaskyne a krasové územia predstavujú. Dajú sa však aj jednoducho poškodiť alebo kontaminovať. Preto existujú pravidlá, ktoré by negatívnym dôsledkom ľudského zásahu mali pomôcť predísť. V prvom rade by sme sa pri návšteve jaskýň mali držať už vychodených a na to určených trás a chodníčkov. Tiež by sme si mali dávať pozor, aby sme sa ničoho nedotýkali – aby sme nepoškodili štruktúry alebo nerušili rôzne formy života, ktoré tam môžeme nájsť.

Firma zverejnenie fotografie ľutuje

Fotka spoločnosti Prana prezentuje presný opak toho, čo sme spomenuli. Nielenže úplne popiera základné bezpečnostné pravidlá, ktorými by sa lezci mali riadiť; Sharma na nej zobrazuje aj možnú hrozbu vo forme poškodenia prostredia v jaskyni a celej formácie. Kritika na fotografiu sa vzťahuje aj na to, že Sharma dáva jasne najavo, že dotýkanie sa a lezenie na jaskynné formácie je akceptovateľné. Za odstránenie obrázku sa postavili už aj ľudia na sociálnych sieťach. Riaditeľ Prany už stihol aj podať oficiálne vyhlásenie, kde priznáva, že firma spravila chybu a úprimne to ľutuje.

 

sk_SK