Marcel Kittel a Katusha-Alpecin sa dohodli na ukončení kontraktu

Marcel Kittel a Katusha-Alpecin ukončili kontrakt s okamžitou platnosťou. Kittel zmluvu podpísal na začiatku roku 2018, ale nedarilo sa mu na pravidelnej báze víťaziť. Kittel mal kontrakt ukončiť na konci tejto sezóny, no odhlásil sa z Tour of California a Tour de Yorkshire. Vyhlásil, že na jeho žiadosť sa s tímom Katusha-Alpecin vzájomne dohodli na predčasnom ukončení jeho aktuálnej zmluvy. Aspoň to Kittel napísal na tímovú stránku.

Rozhodnutiu predchádzalo dlhé zvažovanie Pre Kittela išlo o proces dlhého rozhodovania, ktoré mu prinieslo množstvo otázok týkajúcich sa jeho ďalšieho osobnostného i profesionálneho smerovania, čo je preňho dôležité. Uvádza tiež, že cyklistika je jeho vášeň a jeho láska k bicyklom nemizne, no taktiež vie, čo od neho profesionálna cyklistika vyžaduje a taktiež to, že sa od neho očakáva úspech. Stávkovanie na cyklistiku je tak pre jeho fanúšikov momentálne už nereálne. Kittel však vraj verí, že každý človek má svoje silné i slabé stránky a je dlhým procesom vyrovnávať sa s nimi v rámci tímu, kde musí byť silný a úspešný. Posledné dva mesiace sa Kittel cítil vyčerpaný a v takom štádiu podľa jeho slov nebol schopný trénovať ani súťažiť na tom najvyššom stupni cyklistiky. Preto sa rozhodol dať si prestávku a venovať čas sebe, popremýšľať o svojich cieľoch a plánoch do budúcnosti.

Nie je to prvý raz

Kittel sa v takejto pozícii už raz ocitol. V roku 2015 sa on a tím Giant-Alpecin rozdelili pred koncom sezóny po katastrofálnom roku na cestách. Cyklista potom prišiel do QuickStep Patricka Lefevereho a užil si dve nesmierne úspešné kampane. Avšak s nástupom Fernanda Gaviriu, ktorý bol v tej dobe ďalším Lefevereho šprintovým projektom, Kittel odišiel na nové miesto a dostal sa ku Katushe. Na začiatku roku 2018 sa tento krok javil ako ideálny pre všetky zainteresované strany. Kittel mal podporu tímu a Katusha mala stále vedúceho Alexandra Kristoffa. Kittel však dosiahol len dve víťazstvá a nedokončil Tour de France – preteky, kde predtým vyhral 14 etáp. V auguste ukončil sezónu odvolávajúc sa na zdravotné problémy a situácia sa zdala byť na dobrej ceste, keď začiatkom tohto roka zvíťazil. No to sa nakoniec ukázalo ako planá nádej, keďže v posledných mesiacoch jeho forma neustále upadala.

 

Najväčšia výzva kariéry

Kittel poďakoval tímu za podporu a pripustil, že od cyklistiky si dá pauzu, kým sa mu nepodarí opäť sa dostať do formy. Zvlášť vyzdvihol tímový personál, ktorých vidí ako najlepších a najťažšie pracujúcich ľudí. Vyjadril tiež ľútosť, že sa mu nepodarilo pozdvihnúť tímovú vášeň lepšími výsledkami v pretekoch. Váži si tiež vraj podporu sponzorov a partnerov. Kittel dodáva, že jeho rozhodnutie sa viaže k jeho skúsenostiam, že zmeny vedú k novým cestám a príležitostiam. Napriek všetkým neistotám má dôveru, že nakoniec nájde nové šance a výzvy. Rád by vraj v budúcnosti ďalej jazdil a teší sa na to, čo príde. Dodáva, že aktuálny stav vníma ako najväčšiu výzvu svojej kariéry, ktorú s nadšením prijíma.

sk_SK