Tom Dumoulin víťazom Giro d‘Italia

Tom Dumoulin predviedol v poslednej etape tohtoročného Gira takmer perfektnú časovku a bol to práve tento výkon, ktorý mu zaistil celkové víťazstvo stej edície talianskej tour. So stratou pár sekúnd sa mu podarilo prejsť cieľovú čiaru na druhom mieste. Našťastie pre Holanďana, jeho čas stačil na prekonanie súperov stojacich pred ním, vrátane ružového Naira Quintanu a Vincenza Nibaliho.

2016-05-10 16:25:48 Dutch cyclist Tom Boonen is kissed by hostesses as he celebrates his overall leader pink jersey on the podium at the end of the fourth stage of 200 km from Catanzaro to Praia a Mare during the 99th Giro d’Italia, Tour of Italy, on May 10, 2016 in Praia a Mare. / AFP PHOTO / LUK BENIES

Dvojité víťazstvo pre Holandsko

Nedeľa 28. mája bola pre Holandsko šťastným dňom. Nielenže Dumoulin vyhral prvú z troch veľkých grand tour sezóny, ale úspešný bol k tomu aj jeho krajan Jos van Emden, víťaz onej časovky. Dvojité víťazstvo pre Holandsko. Van Emden zdolal 29.3 kilometrovú trasu v čase 33:08 a pred Dumoulinom si nazbieral 15-sekundový náskok.

Dumoulinovi chvíľu trvalo, čim si uvedomil svoj úspech. Pre cyklistu sa zatiaľ jedná o prvé víťazstvo grand tour a vlastne aj umiestnenie sa na jej pódiovej pozícii. Do poslednej etapy pritom nastupoval s veľkým tlakom. Predtým vybojované vedenie stratil Dumoulin iba o pár etáp pred tým, keď si musel počas pretekov odskočiť na veľkú. Aj napriek nástupu do časovky zo štvrtého miesta Dumoulin nestratil chladnú hlavu a využil svoju silnú stránku vo svoj prospech.

Finálna časovka

Situácia počas posledného dňa etapových pretekov začala naberať na obrátkach, keď sa na cestu dostali jazdci z prvej desiatky. Dumoulin sa blysol hneď na prvom checkpointe – po 8.8km strácal na vedúceho Emdena iba dve sekundy. Pinot (tretí pred časovkou) v tomto bode strácal 26 sekúnd, Nibali bol pozadu o 19 sekúnd a Quintana dokonca až o 31.

Tom Dumoulin zopakoval predošlý úspech aj na druhom checkpointe, udržiavajúc si stratu dvoch sekúnd. Tu začali pokĺzávať tí najlepší. Nibaliho strata narástla na 43 sekúnd a Quintana bol už o viac ako minútu pozadu za Emdenom, čo provizórne oblieklo Dumoulina do ružového dresu.

Neuveriteľné víťazstvo

Postupne ako jazdci jeden po jednom prichádzali do cieľa si Dumoulin začal naplno uvedomovať svoje víťazstvo. Dovtedy len s napätím hľadel na monitor a zatínal päste. Prelom nastal až po príchode Quintanu. Všetko bolo zrazu jasné. Tom Dumoulin sa stal víťazom stej edície Gira d’Italia.

Koho ste pred pretekmi tipovali za víťaza vy? Ten kto si prostredníctvom https://extra.bet365.com/news/sk/Cyklistika vsadil na Dumoulina teraz môže byť so svojim výberom spokojný. Giro d’Italia odštartovalo sezónu veľkých etapových pretekov inak nazvaných grand tour. O mesiac je na poradí slávna Tour de France a onedlho po nej nasleduje aj Vuelta a Espana. Aj keď o víťazoch je teraz ešte skoro hovoriť, na Slovensku dúfame v úspech Petra Sagana a jeho získaniu zeleného dresu.

Tom Dumoulin sa stal víťazom stej edície Gira d’Italia

sk_SK