Tri cvičebné nástroje, ktoré by sme mali používať a pravdepodobne nepoužívame

Väčšina z nás chodí do posilňovne s len veľmi voľne načrtnutým cvičebným plánom. Klasikou je 30 minútové kardio, po ktorom nasleduje kruhový tréning vždy na rovnakých strojoch. Napriek tomu, že akákoľvek fyzická aktivita je úctyhodná, no neustále opakovanie rovnakého tréningu môže znamenať, že zanedbávate niektoré kľúčové svalové skupiny. Navyše by to mohlo dokonca viesť k výronom či rôznym zraneniam. Ak ste však pripravení na niečo nové, ponúkame vám prehľad niekoľkých strojov, ktoré ste dosiaľ možno prehliadali. Bonusom je, že väčšina ostatných ľudí ich tiež nepoužíva, čo znamená, že pravdepodobne nebudete čakať v rade  – dokonca ani keď bude fitness centrum plné.

Veslovací trenažér

Účinný celotelový kardio tréning môže vhodne doplniť veslovanie. Zapája veľké svaly na nohách (kvadricepsy, hamstringy aj sedací sval), ruky (biceps, triceps), ramená, chrbát  a celkovo hornú časť tela. Na rozdiel od takmer všetkých ostatných strojov pracujete nielen na vertikálnej, ale aj na horizontálnej rovine svalov. Do cvičenia by ste mali ísť s istotou v takej miere, ako keby ste napríklad tipovali na výsledok svojho obľúbeného tímu na bet365.

Ako na to?
1. Pred začiatkom si nastavte úroveň odporu. Pre začiatočníkov je vhodné zaťaženie od troch do piatich
2. Sedadlo zatlačte dopredu, až kým neuchopíte držadlá
3. Začnite zapojením nôh, potom vystrite chrbát a keď budú vaše ramená na úrovni bokov, pritiahnite ruky k hrudníku
4. Narovnajte ruky a ohnite kolená, aby ste sa dostali do pôvodnej polohy, pričom rukoväte by mali byť o niečo vyššie od pupka

Príklad tréningu:
Ideálne je začať veslovaním na 10 minút. Prvé tri minúty sa zahrejte. Potom 5 minút striedajte 30 sekúnd nízkeho tempa, 20 sekúnd rýchlosť zvyšujte a 10 sekúnd choďte na maximum. Cvik ukončite dvoma minútami ľahkého veslovania. Keď sa to pre vás stane maličkosťou, predĺžte tréning na 20 alebo 30 minút.

Medicinbal

Tento nástroj má dlhú históriu, no dnes je používaný predovšetkým športovcami, ktorí hľadajú vhodný tréning na zvýšenie celkovej telesnej sily a spevnenie hornej časti.

Ako na to?
Tieto lopty sú vyrábané v rôznych veľkostiach a hmotnostiach, ale s najväčšou pravdepodobnosťou vo svojej posilňovni nájdete také, ktoré vážia 10 alebo 20 kg.  Uistite sa, že pre vás nie sú príliš ťažké, pretože cieľom nie je medicinbal zdvihnúť, ale dokázať ním znova a znova pohybovať vo viacerých smeroch.

Príklady tréningu:
Drep s tlakom na ramená
1. Nohy rozkročte na šírku ramien a loptu držte pred hrudníkom
2. Urobte drep
3. Keď sa z drepu opäť vystriete, vytlačte loptu nad hlavu až kým vaše ruky nebudú úplne vystreté; postup opakujte.

Opačné výpady
1. Loptu držte v úrovni pásu, urobte krok dozadu a v takejto polohe spravte drep
2. Vráťte sa do stoja, vymeňte nohy a úkon zopakujte
3. Ideálne je vykonať dve série po 12 až 15 opakovaní na každú nohu

Protismerné kladky

Ak si myslíte, že tento kúsok cvičebného vybavenia je určený len pre skúsených návštevníkov telocvične, nie je to tak. Protismerné kladky môžu byť skvelým nástrojom aj pre začiatočníkov, ktorí si môžu vyskúšať nové cviky bez toho, aby neprimerane zaťažovali kĺby.

Ako na to?
Pri protismerných kladkách uvidíte určite veľa príslušenstva a rukovätí, ktoré k stroju pomocou skoby upevníte. Nebojte sa ich vyskúšať všetky. Dobrým začiatkom je tiež posilňovať s malými váhami a postupom času váhy pridávať.

Príťahy v stoji
1. Na kladku pripevnite rovnú tyč do výšky pásu
2. Stojte tvárou k zariadeniu a oboma rukami tyč uchopte v šírke ramien
3. Pritiahnite tyč k hrudníku a držte chrbát vystretý; lakte by mali smerovať celý čas dozadu

sk_SK