Vettel vyhral úvodnú VC, Hamilton druhý

Sebastian Vettel si z Australian Grand Prix odniesol už svoje štyridsiate ôsme víťazstvo Veľkej ceny F1. Solídny štart mal aj Lewis Hamilton, ktorý si z pretekov odniesol striebro. Tretiu priečku obsadil Kimi Räikkönen z Ferrari. Takýto rozpačitý a zmätený začiatok novej sezóny Formule 1 však Hamilton rozhodne nečakal. Po celovíkendovej dominancii a majstrovskom zvládnutí kvalifikácie vyzeral byť obhajujúci šampión ticho presvedčený, že získanie piateho titulu má na dosah. Tento optimizmus bol v priebehu niekoľkých sekúnd po tom, ako Sebastian Vettel z Ferrari otvoril sezónu víťazstvom, rozbitý.

Hamiltonovi preteky priniesli rozpaky

Hamilton trati dominoval 20 kôl z 58, no potom jeho prvenstvo Vettel šikovným manévrom prevzal, keď využil prítomnosť virtuálneho bezpečnostného vozidla. Aj keď to nebol najuspokojujúcejší spôsob získania vedenia, Vettel sa šance chytil oboma rukami. Sám totiž pripúšťa, že Ferrari nemá také tempo ako Mercedes. Lewis Hamilton sa vyjadril, že doteraz nerozumie tomu, čo sa na trati vlastne stalo. Dodáva, že urobil všetko, čo považoval za potrebné. Od tej chvíle však stratil dôveru, pretože tím mu neposkytol žiadne špeciálne pokyny na to, aby pokryl potenciálnu výhodu, ktorú mohlo Ferrari vďaka virtuálnemu bezpečnostnému vozidlu získať. Na trati nebol nikto, kto by Hamiltona kryl, no vo Ferrari sa úlohy strategicky rozdelili. Kompletné výsledky pretekov si môžete pozrieť na tejto stránke: https://extra.bet365.com/news/sk/Formula-1/vettel-priznal-stastnu-vyhru

Mercedes priznal, že urobili chybu

Riaditeľ tímu Mercedes, Toto Wolff, nakoniec pripustil, že tím urobil chybu. Povedal, že softvér, ktorý použili na výpočet rozdielu, ktorý Hamilton potreboval vedieť na to, aby si udržal vedúcu pozíciu, vygeneroval chybné číslo. Softvér používajú už päť rokov, a tak jeho výsledkom dôverovali. V Mercedese si teda mysleli, že anglický majster má dostatok času, a tak mu neodporúčali viac zatlačiť.  Wolff dopĺňa, že Hamilton chybu nespravil. Hamiltonov zmätok po pretekoch bol pochopiteľný. Po otvorení totiž pôsobil, že má situáciu pod kontrolou a medzi ním a dvoma jazdcami Ferrari dokázal vytvoriť dostatočný rozdiel. Niektoré zdroje uvádzajú, že Vettel ani Räikkönen nejavili známky toho, že by mohli Angličana dostihnúť alebo predbehnúť.

Vettel bude bojovať o piaty titul

V Albert Parku je predbiehanie notoricky náročné. Keď sa teda Vettel prebojoval dopredu, Hamilton ho už mohol prakticky len zozadu tlačiť. Vettel priznal, že jeho tím mal tak trochu aj šťastie s načasovaním virtuálneho bezpečnostného vozidla. Dodal, že Hamilton bol pravdepodobne najrýchlejší, no aj o takýchto veciach sú preteky. Hamilton tak musí na pretekoch v Austrálii zmeniť taktiku. Zvíťazil tu dvakrát, no za posledných päť rokov štyrikrát zlyhal. Mercedes si môže byť svojimi vozidlami istý, no chyba v týchto pretekoch im na sebavedomí určite nepridá. Pre Vettela to bol ideálny štart sezóny a mohol by mieriť na svoj piaty titul, čím by sa vyrovnal Juanovi Fangioovi. Hoci v kvalifikácii ho Hamilton prekonal, Vettel veril, že Scuderia vykáže v pretekoch lepšie tempo a do bitky vstupoval s tým, že spraví všetko preto, aby sa svojím súperom vyrovnal. Jeho odhodlanie sa mu nakoniec vyplatilo a ako už vieme, z pretekov si odniesol zlatú priečku.

sk_SK